Értékes könyvadományokkal bővült a Teológiai Intézet könyvtárának állománya

A 2012-2013-as tanévben egy svájci és egy holland emeritus egyetemi oktató ajándékozta többszáz tételt számláló szakkönyvtárát a Protestáns Teológiai Intézetnek.


Samuel Külling (1924-2003) a baseli Staatsunabhängige Theologische Hochschule ószövetséges professzora volt. Érdeklődési körének megfelelően az Intézet könyvtárának adományozott könyvei között többnyire bibliai teológiával, ószövetséggel és judaisztikával kapcsolatos könyvek jelennek meg. A könyvadomány Anneke Jonckers Nieboer és Juhász Tamás közvetítésével került a Teológiai Intézetbe. (Samuel Külling életéről itt olvashatunk egy összefoglalót.)

Tjitze Baarda 1997-ig az amsterdami Vrije Universiteit újszövetséges professzora volt. (Tjitze Baarda egyetemi oktatói tevékenységéből való visszavonulásáról a holland Trouw napilap közölt rövid összefoglalót.) Baarda professzor fő érdeklődési területe az Újszövetség szövege volt, s ezen a területen világhírű szaktekintéllyé vált az újszövetség-tudományokban. A Teológiai Intézet könyvtárának adományozott személyes szakkönyvtára négy területen kínál felbecsülhetetlen értékű kutatási anyagot: (1) az Újszövetség szövege és újszövetségi szövegkritika, (2) a gnoszticizmus, illetve gnosztikus irodalom, (3) az Újszövetség és a rabbinikus zsidóság kapcsolata, (4) a Galata levél vonatkozásában. A könyvadományban megjelenik pl. az újszövetségi szövegkritikával foglalkozók körében oly jelentős K. Aland a.o., Text und Textwert der griechischen Handschriften des Neuen Testaments. De megtalálható itt a gnoszticizmust kutatók körében kiemelt jelentőségű Nag Hammadi kódexeknek a Brill kiadónál megjelent facsimile kiadása, vagy a Babiloni Talmud teljes sorozatának reprint kiadása és Soncino féle fordítása is, számtalan más, korai rabbinikus midrás mellett. A Galata levéllel kapcsolatosan Baarda professzor közel 60 kommentárt, disszertációt, szakkönyvet gyűjtött össze, és adományozott a KPTI könyvtárának. A könyvek Ferenc Postma és Geréb Zsolt közvetítésével kerültek Intézetünkbe.

A fenti témákat kutató tudósok, teológusok, lelkészek figyelmébe ajánljuk ezt a rendkívüli gyűjteményt, amely Intézetünk könyvtárának nemcsak erdélyi, hanem kelet-európai vonatkozásban is kiemelt jelentőséget kölcsönöz.