A 90. zsoltár ókori szövegtanúinak összehasonlító elemzése
A 90. zsoltár a Zsoltárok könyvének egyedülálló darabja, amely Isten és ember minőségi különbözőségét, valamint az emberi élet törékenységét és Isten örökkévalóságát állítja szembe egymással. Jelentősége nem csupán teológiai, hanem irodalmi és történeti szempontból is kiemelkedő.
A zsoltár szövegének különböző nyelvű változatai (héber, arám, szír, görög, latin és kopt) lehetőséget nyújtanak arra, hogy feltárjuk, miként változott és formálódott ez a szöveg az elmúlt 2500 év során. A kutatás célja a 90. zsoltár szövegtörténetének feltérképezése és a különböző fordítások, valamint kéziratos hagyományok közötti különbségek és hasonlóságok elemzése.
A kutatás fő kérdései közé tartozik, hogy milyen változások figyelhetők meg a zsoltár szövegében az egyes szövegtanúk között, és hogy ezek a változások milyen teológiai, nyelvi és kulturális hatásokat tükröznek. Hogyan alakították az egyes fordítók és közösségek a zsoltár szövegét, és milyen stratégiákat alkalmaztak annak érdekében, hogy megfeleljen saját vallási és kulturális kontextusuknak? Különösen fontos az a kérdés, hogy milyen teológiai hangsúlyok figyelhetők meg a fordításokban, és ezek hogyan járulnak hozzá a zsoltár értelmezésének gazdagításához.
A kutatás alapját a zsoltár különböző szövegtanúi képezik. Elemzésem kiindulópontja a zsoltár maszoretikus szövege (MT), és ehhez viszonyítom a korábbi szövegtanúkat, amelyek a zsoltárnak különböző közösségekben történő interpretációját őrzik. E szövegtanúk összehasonlításából fölsejlenek a fordítói stratégiák és teológiai/értelmezési eltérések eszmetörténeti háttere is.
A kutatás módszertanilag több szempontot ötvöz: alapvetően filológiai és szövegkritikai eszköztárral dolgozom, olykor azonban szükségesnek érzem a történeti kontextualizálást, amely segít megérteni a fordítások keletkezési körülményeit, valamint - mivel a Héber Biblia egyik szövegrészéről van szó - a teológiai elemzés is hasznos lehet, amennyiben feltárja fel a különbségek mögött meghúzódó teológiai/ideológiai szándékokat.
A kutatás várható eredményei közé tartozik a 90. zsoltár szövegtörténetének átfogó térképe, amely rávilágít arra, hogyan formálták a különböző nyelvi és kulturális közegben élő közösségek a zsoltár szövegét. A vizsgálat hozzájárulhat ahhoz, hogy mélyebben megértsük a bibliai szövegek változásának és továbbélésének dinamikáját, és gazdagíthatja a textuális kritika, a teológia és az ókori filológia területeit. Ez a kutatás nemcsak a 90. zsoltár jobb megértését szolgálja, hanem új szempontokat nyújt a fordítói és interpretációs folyamatok vizsgálatához is, valamint új megvilágításba helyezheti a zsoltárok történeti és teológiai szerepét. A kutatás eredményei fontos hozzájárulást jelenthetnek a zsoltárok könyvének tudományos feldolgozásához és a szövegkritikai munka továbbfejlesztéséhez.
Kutatási eredmények (Tanulmányok)
2023
-
Papp György: Khiasztikus szerkezetek a 90. zsoltárban. In: Teológiai Fórum XVII. (2023), 19-37
2022
-
Papp György: Napjaink mérése, az isteni pedagógia és a bölcsesség szíve: Megjegyzések a Zsolt 90,12 fordításához. In: אהללה נא איש חסד Hadd dicsérem a kegyes férfit! : Tanulmánykötet Schweitzer József születésének centenáriumán (2022), 33-44
2020
-
Papp György: Menedékünk az Örökkévaló Isten. Megjegyzések a Zsoltárok 90,1–6 fordításának margójára. In: Bibliaértelmezés – korok, módszerek, kontextusok 2 (2020), 493-506