2025. április 28. és május 2. között a KPTI első-, másod- és hatodéves hallgatói egy rövidtávú Erasmus-mobilitáson vettek részt Debrecenben.
Erasmus tanulmányúton Debrecenben és környékén



2025. április 28. és május 2. között lehetőségünk volt részt venni egy Debrecenben megszervezett egyhetes Erasmus-mobilitáson első-, másod- és hatodéves teológusokkal közösen.
Az első napunkat utazással indítottuk, melynek során sok mély beszélgetés hangzott el és alkalom adódott ara, hogy jobban megismerjük egymást. Természetesen humoros pillanatokban sem volt hiány. Érkezés után elfoglaltuk szállásunkat a debreceni Maróthi Kollégiumban. Ezután útra keltünk, hogy felfedezzük a várost, majd ebéd és rövid pihenő után akadémiai istentiszteleten vettünk részt a Debreceni Református Hittudományi Egyetem dísztermében. A naini ifjú történetéből hangzott az evangélium. Lelki táplálékként szolgált az ige, és igencsak megerősítette a mögöttünk álló ünnep gondolatait: Jézusnak hatalma van az élet és a halál felett, ugyanis Jézus, azzal, hogy feltámasztotta a gyermeket, nem csak az ő életét adta vissza, hanem az özvegyasszonyét is. Az istentisztelet után sor került a napzáró kiértékelőre, ahol mindannyian megosztottuk az aznapi élményeinket.
Második napunkat egy reggeli áhítattal kezdtük, amelyre ismét az egyetem dísztermében került sor. A kijelölt igerész Malakiás könyvének 2. fejezetéből az első két vers volt, amelyből kiemelkedő gondolatként az Úrral kötött szövetségünk felelőssége fogalmazódott meg.
Az Erasmus-mobilitás egyik kiemelt célja az volt, hogy betekintést nyerjünk egy külföldi oktató kutatói és oktatási munkájába. Ennek keretében részt vettünk Dr. Kókai-Nagy Viktor, a bibliai tanszék professzora egyik tanóráján, ahol közösen tanulmányoztuk a Zsidókhoz írt levelet. A tanórát követően lehetőség nyílt egy kötetlen beszélgetésre is a professzor úrral, aki megosztotta velünk élettörténetét, pályájának szépségeit és kihívásait. A professzor úr örökségként lelkünkre kötötte, hogy ne akarjunk görcsösen teológusok lenni, engedjük, hogy azzá váljunk.
Az ebédet követően múzeum- és könyvtártörténeti tárlatvezetésen vettünk részt Győri János igazgató odaadó vezetésével, amely során nemcsak az egyetem, hanem a város múltjával is megismerkedtünk.
A nap második felében gyakorlati teológiai tapasztalatokat is szerezhettünk, mivel ellátogattunk a Debrecen-Úrréti Református Gyülekezetbe, egy frissen plántált gyülekezetbe. A fogadó lelkipásztor, Püski Dániel őszintén beszélt az új gyülekezet alapításának örömeiről és kihívásairól. Ez a délután mindannyiunk számára különösen tanulságos volt, hiszen erdélyi gyülekezeteinkben eddig még nem találkoztunk hasonló helyzettel.
Harmadik napunkat ismét reggeli áhítattal kezdtük, ahol az ige Malakiás könyvének folytatásából, a 2. fejezet 11–12. verseiből hangzott el. A szövetség melletti hűség és a hűtlenség kérdései kerültek középpontba. Ezt követően szabadprogram következett: hallgatótársainkkal együtt ellátogattunk a hajdúszoboszlói fürdőbe, ahol egy felejthetetlen, pihentető napot töltöttünk el közösen. A Debrecenben maradtak számára pedig lehetőség adódott a Szabó Magda emlékház meglátogatására.
Negyedik napunkon a debreceni Déri Múzeumba látogattunk el, ahol a számos lenyűgöző kiállítás mellett megcsodálhattuk Munkácsy Mihály híres Krisztus-trilógiáját is, amely mély művészi és spirituális élményt nyújtott.
A programot egy közös, hétzáró kiértékelő alkalom zárta, ahol megosztottuk egymással tapasztalatainkat, közösen gondolkodtunk az elhangzottakról, és jövőre vonatkozó javaslatokat is megfogalmaztunk. A napot egy kötetlen hangulatú közös vacsora koronázta meg, amely lehetőséget adott a kapcsolatok elmélyítésére és finom ételek megkóstolására.
Ötödik napunk a hazautazással telt: kissé fáradtan, de lelkileg gazdagodva szálltunk autóba, és indultunk haza – magunkkal hozva a közös élmények, tanulságok és lelki épülés emlékeit.
Szabó Kinga
elsőéves teológiai hallgató